
Tilde E.

Tilde E.
Contact for Boarding
from SEK 349 per night
Highlights
Pet care experience
Erfaren hundvakt finnes i Stockholm
Hej! Jag heter Tilde, är 23 år och har levt och arbetat med djur större delen av mitt liv. Djur är min största passion och det jag brinner för i livet. Jag har egen erfarenhet av att äga border collie och har en bred kunskap om olika hundraser, deras individuella behov samt rasspecifika beteenden och egenskaper. Genom åren har jag arbetat med både små och stora hundar, inklusive reaktiva och arbetsinriktade raser. Min erfarenhet omfattar hundträning, socialisering, vardagshantering samt en djup förståelse för hundars kroppsspråk, kommunikation och beteende. Jag lägger stor vikt vid att läsa av varje individ för att skapa trygga och positiva upplevelser anpassade efter hundens behov och personlighet. Jag har arbetat på RSPCA Animal Shelter i Australien, där jag dagligen ansvarade för omplaceringshundar och katter, inklusive reaktiva, osäkra och mer svårhanterliga individer. Där utbildades jag i första hjälpen för djur, säker hundhantering samt hundars kommunikation och beteende. Jag arbetar alltid med positiv förstärkning och sätter hundens välmående, trygghet och ägarens önskemål i första hand. För att ge dig som djurägare trygghet dokumenterar jag varje promenad och lämnar alltid en uppdatering efteråt. Under promenader undviker jag i regel hundmöten och hundrastgårdar för att skapa en kontrollerad miljö. Jag har erfarenhet av att ge medicin och referenser från tidigare djurägare lämnas på begäran. Jag har tillgång till bil och kan därför ta uppdrag även en bit utanför närområdet. Har du andra djur än hund eller katt som behöver omsorg ? Tveka inte att höra av dig, jag hjälper gärna till!
Cat care experience

Tilde also cares for cats. Learn about their cat-specific care experience.
Qualifications
Ratings and reviews
Tilde är en fantastisk person som tog hand om vår Monty på bästa sätt ☺️. Hon gav oss uppdateringar med bilder under hela vistelsen. Jag kan varmt rekommendera Tilde.

Kom hem till världens tryggaste glada katt trots allt. Så tacksam för din enorma omtanke och uppdateringar, du tog dig verkligen tid. Vi kommer alltid boka dig framöver om de går, tack igen!

Tilde is a top-notch dog sitter. She sent thoughtful updates, images and videos several times a day, and she paid close attention to Otto's special needs. Thank you for taking such good care of my little friend.
I would definitely recommend Tilde, she is a lovely person and she really cares about your pet. Easy to communicate with and flexible.

Tilde är en mycket ansvarsfull person som uppdaterade mig och skickade bilder vilket också gjorde mig trygg. Hon lyssnar på behov o tar hand om min hund perfekt 👌🏼 Kan rekommendera!

Supertrevlig kattvakt, skickade uppdateringar. Kändes jättetryggt.


Calendar and availability
| S | M | T | W | T | F | S |
|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 | 31 |
| S | M | T | W | T | F | S |
|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 | 31 |
| S | M | T | W | T | F | S |
|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 |
Schedule
Jag är tillgänglig måndag - fredag vardagar utifrån mitt universitetsschema. Lunchpromenader, helger och lov är jag också tillgänglig. Jag tar emot bokningar med kort varsel.
Where your pet will stay
Home characteristics
Safety, trust & environment
Jag prioriterar en lugn miljö för hunden att känna sig trygg, speciellt med en ny person. Det kan se ut som att gå långa promenader, nosa mycket, gömma godis i lägenheten för att mentalt trötta ut hunden mm. Jag anpassar mig alltid utefter hundras och instinkter.
A typical day
En dag med mig som hundrastare är trygg och lugn. Jag går ut med hunden enl. Shemat som hundägaren följer hemma (försöker hålla samma tider). Jag bor intill årstaskogen så det brukar bli promenader ner till årstaviken, där finns det hundrastgårdar som ofta är tomma där hunden, om ägaren godkännt, kan springa lös. Jag släpper aldrig hundar lösa om inte rastgården är tom och undviker i regel alla hundmöten som säkerhetsåtgärd.
