Profile image

Tale H.

5.0 out of 5 stars
1 repeat client
Profile image

Tale H.

5.0 out of 5 stars
1 repeat client

Contact for Boarding

from SEK 310 per night

Highlights

Identity Verified
16 years of experience
Can administer medication
Special needs experience
Senior dog experience
Can provide daily exercise

Pet care experience

Kärleksfullt extrahem vid behov!

Hej! Jag heter Tale, är 23 år gammal och har älskat djur i alla dess former sedan barnsben. Jag växte upp med katt, men hjälpte ofta nära och kära med hundpassning och fick lära mig att ta ansvar och anpassa mig efter djurets behov väldigt tidigt. Jag har själv en schäferblandning på 5 år som heter Rex. Han är väldigt social och älskar att få träffa och leka med nya hundar, och då jag för tillfället bara jobbar deltid har jag och Rex nu möjlighet att ge sällskap åt din hund när så behövs! Jag bor i utkanten av Dalby, i ett eget annex som erbjuder lugn och ro. Skogen finns precis bakom husknuten, så dagliga promenader är för mig och Rex ett måste. Hur långa promenaderna är beror på ork, men de kan vara alltifrån 30 min till 3 h och jag anpassar mig självklart efter just din hunds behov.

Qualifications

1 repeat pet parent
52% response rate
Usually responds in under 12 hours
100% bookings with photo updates
Sends updates with Rover Cards
16 years of experience
Oral medication administration
First aid/CPR

Ratings and reviews

5.0
stars
4 ratings
Dana L.
5.0 out of 5 stars
Dog Walking • Jun 07, 2024

Lätt att boka med och tar väl hand om vår kära hund!

Profile image
Cecilia L.
5.0 out of 5 stars
Doggy Day Care • Jun 05, 2024

Tale tog väldigt väl hand om vår schäfer, allt funkade jättebra!

Profile image
Tim A.
5.0 out of 5 stars
Boarding • May 12, 2024

Tale is taking such good care of Gary, he is always calm and happy when we come to get him. He gets along well with Rex too.

Profile image
Dana L.
5.0 out of 5 stars
Dog Walking • May 01, 2024

Smidig bokning, överlämning och kommunikation. Tale tog väl hand om vår Gary och kommer absolut anlita igen.

Profile image
Elena J.
Apr 27, 2020

Tale har växt upp i en familj med ett stort djurintresse. Både hennes mormor och mamma är djurvänner och Tale är van att leva och umgås med hundar, katter och kaniner sen barnsben. Hon är omtyckt av djuren och har ett genuint intresse och naturligt handlag med de. Lugn och försiktigt som barn, har Tale tidigt utvecklats till den kloka unga kvinna som vi känner idag . Hon har ett stort hjärta och ett ansvarsfullt sätt mot både människor och djur. Jag rekommenderar henne varmt för alla uppdrag där ansvar, kärlek och omtanke eftersökes.

Maria H.
Apr 26, 2020

Tale har mycket god hand med djur. Hon är fin och trygg och djuren verkar känna det på sig då de dras till henne. Mina djur har alltid varit i goda händer med henne.

Calendar and availability

Available
Not available
SMTWTFS
Available
Not available
SMTWTFS
SMTWTFS

Schedule

Jag arbetar just nu deltid och går efter schema, men har ofta möjlighet att passa hundar hela veckodagar, nätter och helger. En bokning några dagar i förväg föredras, men jag kan ibland även lösa spontanbokningar. Bara att fråga!

Where your pet will stay

Home characteristics

Lives in a house
Has an unfenced yard
Non-smoking household
Has 1 dog, has cats
Children 6-12 years old
Dogs allowed on bed
Dogs allowed on furniture
Potty breaks every 2-4 hours

Safety, trust & environment

Min tomt är dessvärre utan staket, men en hundrastgård ligger på ungefär 500 meters avstånd där din hund kan leka med min genomsnälla schäfer, eller själv med mig beroende på era önskemål. Gos i soffa och säng samt mentala aktiviteter erbjuds alltid om hunden önskar detta. Vovven kommer att vara som en i familjen.

Pets

A typical day

Jag och Rex har en daglig skogspromenad vars längd såklart kan anpassas efter vad just din hund orkar. Ibland kan vi svänga inom en sjö nära inpå och ta oss ett dopp, eller så går vi hem efter lite nosework och tar det lugnt i värmen. Om din hund tycker om någon mental lek lite extra så löser vi det med!

0 to 7 kg
7 to 18 kg
18 to 45 kg
over 45 kg
No females in heat
Tale can host up to 1 pet per night
Då jag har en egen hund behöver ert husdjur fungera med andra hanhundar. Vi äger även två utekatter som ibland strosar runt på tomten, de brukar dock hålla sig borta när folk eller andra husdjur är på besök. Även medicinering, diverse allergier eller speciella behov uppskattas!
Each sitter joining Rover needs to pass a background check. And by booking on Rover, you can get photo & message updates, 24/7 support, and reimbursement for eligible vet care.