Profile image

Patrik S.

5.0 out of 5 stars
Profile image

Patrik S.

5.0 out of 5 stars

Contact for Boarding

from SEK 300 per night

Highlights

Identity Verified
35 years of experience
Home full time

Pet care experience

Trädgårdshäng och prommenader

Jag har alltid tyckt mycket om hundar och trivs väldigt bra i deras sällskap. Sedan jag började erbjuda hundpassning har jag fått erfarenhet av flera olika hundraser och personligheter, bland annat keeshond, husky och bostonterrier. Jag har även sedan tidigare erfarenhet av att ta hand om border collie. Jag är lugn, ansvarsfull och aktiv och tycker om att vara ute, promenera och hitta på saker tillsammans med hundarna. Samtidigt anpassar jag alltid passningen efter den enskilda hundens behov. Vissa hundar vill ha långa promenader och mycket aktivitet, medan andra helst tar det lugnt, leker en stund eller kopplar av i trädgården. För mig är det viktigt att hunden känner sig trygg och får den omsorg, uppmärksamhet och aktivering som passar dess personlighet, ålder och vanor. Jag försöker följa hundägarens rutiner och instruktioner så långt det är möjligt. Jag bor tillsammans med min familj och har barn som är vana vid djur. Vi har även två katter som är duktiga på att hålla sig undan när vi har hundar på besök. Hos oss finns en stor trädgård och fina möjligheter till promenader i skog och närområde. En hund får gärna uppskatta promenader, lek och aktivitet, men det går precis lika bra att mest vilja ta det lugnt och hänga i trädgården.

Qualifications

100% response rate
Usually responds in a few minutes
35 years of experience

Ratings and reviews

5.0
stars
2 ratings
Melina S.
5.0 out of 5 stars
Doggy Day Care • Aug 03, 2026

Patrik med familj känns som toppenbra hundvakter! Både intresserade och lyhörda. Emma verkar ha stormtrivts hos dem och hon märkte inte ens först att jag kom och skulle hämta henne😆 Emma somnade inom några minuter när vi kom hem, vilket jag tolkar som att hon haft det jättekul! Känns tryggt att lämna Emma där igen.

Profile image
Justyna L.
5.0 out of 5 stars
Boarding • Jul 30, 2026

Vi är supernöjda med Patrik som tog hand om våra hundar! 🐶❤️ Han tog verkligen väl hand om dem, och det märktes att hundarna trivdes och kände sig trygga. Under hela passningen skickade Patrik bilder och uppdateringar om vad de gjorde Det uppskattade vi verkligen :) Det gav oss ett lugn att veta att de hade det så bra. Vi kan varmt rekommendera Patrik och kommer absolut att boka honom igen!

Profile image
Profile image
Ingrid A.
Jul 11, 2026

Patrik är pålitlig och van att ta hand om djur. Han är ofta hundvakt åt sin systers boarder collie och har haft katter större delen av hans liv. Även hans fru är van vid djur (hundar, hästar, katter, kaninen med mer).

Calendar and availability

Available
Not available
SMTWTFS
Available
Not available
SMTWTFS
SMTWTFS

Schedule

Jag är ledig under sommaren och har därför stor flexibilitet och möjlighet att ta hand om hundar både dagtid, kvällar och vid övernattning. Till hösten börjar jag arbeta igen, men jag arbetar inte heltid och har även möjlighet att jobba hemifrån vissa dagar. Det gör att jag fortfarande kan erbjuda gott om tid för sällskap, lek, promenader och omsorg. Hör gärna av dig med dina önskemål – mitt schema är ofta flexibelt och mycket går att lösa.

Where your pet will stay

Home characteristics

Lives in a house
Has an unfenced yard
Non-smoking household
Has 2 cats
Children 6-12 years old
Dogs allowed on bed
Dogs allowed on furniture
Potty breaks every 0-2 hours

Safety, trust & environment

Jag tar främst hand om hundar i mitt eget hem, i ett lugnt villaområde med bra promenadmöjligheter. Hunden får mycket sällskap, promenader, lek och vila utifrån sina vanliga rutiner. Jag följer alltid ägarens instruktioner och är noga med säkerheten. Eftersom det finns barn i hemmet behöver hunden vara trygg med barn. Jag vill gärna träffa hunden innan första passningen så att allt känns bra för både hund och ägare.

Pets

A typical day

En vanlig dag anpassas efter hundens vanor, energi och behov. Dagen börjar oftast med en promenad och därefter frukost enligt hundägarens rutiner. Under dagen blir det en blandning av promenader, lek, vila och tid ute i vår stora trädgård. Jag är gärna ute och går i närområdet och i skogen, men promenadernas längd och tempo anpassas alltid efter hundens ålder, kondition och personlighet. Aktiva hundar får gärna följa med på längre promenader, medan en lugnare hund kan få kortare rundor och mer tid för att nosa, vila och koppla av. När vi är hemma får hunden vara tillsammans med familjen och får mycket sällskap och uppmärksamhet. Det finns också möjlighet att dra sig undan och vila ostört. Jag följer självklart hundägarens instruktioner kring mat, mediciner, promenader och andra rutiner.

0 to 7 kg
7 to 18 kg
18 to 45 kg
Unspayed females accepted, neutered males only
No females in heat
Patrik can host up to 2 pets per night
Berätta gärna så mycket som möjligt om hundens personlighet, vanor och behov. Det är särskilt viktigt att jag får veta hur hunden fungerar tillsammans med barn, andra hundar och katter, samt om det finns situationer som gör den stressad, rädd eller osäker. Jag vill också veta om hunden kan lämnas ensam en kortare stund, är rumsren, drar mycket i kopplet eller har en tendens att vakta mat, leksaker eller andra saker. Informera även om eventuell separationsoro, allergi, medicinering, tidigare sjukdomar eller andra särskilda behov. Berätta gärna hur en vanlig dag brukar se ut hemma, exempelvis tider för mat, promenader och vila. Ju mer jag vet i förväg, desto bättre kan jag anpassa passningen och skapa en trygg och trevlig vistelse för hunden.
Each sitter joining Rover needs to pass a background check. And by booking on Rover, you can get photo & message updates, 24/7 support, and reimbursement for eligible vet care.