Profile image

Miriam Esther M.

5 years of experience
Profile image

Miriam Esther M.

5 years of experience

Contact for Boarding

from SEK 280 per night

Highlights

Identity Verified
Has a fenced yard
Home full time
Can provide daily exercise
Accepts 1 client at a time

Pet care experience

Lite om mig själv

Jag har egen hund som är en Shetland Sheepdog på 5 år som heter Zimba. Jag går mycket om dagarna och jag brukar promenera med min hund i cirka 1 timme per promenad. Jag kommer promenera efter hundens behov. Jag kan ta hand om tikar i alla åldrar och valpar. Jag tar inte emot hanhundar. Endast tikar. För min han hund funkar inte så bra med alla hanhundar. Vissa hanhundar som är valpar. Men för säkerhetsskäl så vill jag inte ta emot hanar. För att undvika risken till bråk mellan 2 hanhundar. Jag har märkt själv att min hund funkar jättefint med tikar. Det står att jag inte studerar. Men jag studerar på heltid på Folkhögskola distans.

Qualifications

100% response rate
Usually responds in under half an hour
5 years of experience
Can provide daily exercise

Calendar and availability

Available
Not available
SMTWTFS
Available
Not available
SMTWTFS
SMTWTFS

Schedule

Jag varken pluggar eller jobbar. Så jag kan närsomhelst. Då jag är hemma om dagarna. Men jag pluggar 25 % på distans. Då det är eget arbete hemifrån.

Where your pet will stay

Home characteristics

Lives in a house
Has a fenced yard
Non-smoking household
Has 1 dog
No children present
Dogs allowed on bed
Dogs allowed on furniture
Potty breaks every 2-4 hours

Safety, trust & environment

Jag har en trädgård med staket. Jag kommer alltid ha vatten framme till hunden. Då jag vet att hundar har stort behov av vatten under dagarna. Jag kommer endast ge mat som är till för hunden. Jag kommer ge hunden mat när det är matdags. Jag bor i en enplansvilla. Hela min familj älskar hundar och alla djur.

Pets

A typical day

Jag brukar leka med min hund och leka dragkamp. Ibland sprider jag ut godis på olika ställen och säger sök. Så att hunden kan få aktiveras. Jag har även aktiverings leksaker så hunden kan få leta efter godis i den också.

0 to 7 kg
7 to 18 kg
Unspayed females accepted, neutered males only
No females in heat
Takes only 1 client at a time
Miriam Esther can host up to 1 pet per night
Jag vill veta i förväg om hunden är en könsmogen hanhund då min hund inte kommer överens med vuxna hanhundar. Då han inte passar bra ihop med vuxna hanhundar. Om det är en tik går det bra. För min hund kommer överens med tikar. Jag vill också veta om hunden är stark och drar mycket i kopplet. Då jag inte klarar av starka hundar.
Each sitter joining Rover needs to pass a background check. And by booking on Rover, you can get photo & message updates, 24/7 support, and reimbursement for eligible vet care.