Mika W.
Mika W.
Contact for Boarding
from SEK 400 per night
Highlights
Pet care experience
Alla väder är bra väder
Jag har tränat upp en fullt certifierad Assistanshund från valp. Min 3,5 åriga lilla cavapoo lämnar sällan min sida men jag har samtidigt varit vakt, från några timmar till några veckor, åt både små hundar som dvärgpudel och cavapoo och lite större malinois.
Qualifications
Ratings and reviews
Mika var alldeles toppen som hundvakt åt vår Doris i fem dygn! Finfin introduktion, Doris gillade henne skarpt och kanonbra återkoppling i ord och bilder under tiden Doris var där. Vi är helnöjda! 😊

Seriös och ordentlig hundvakt. Vi uppskattar den ärliga kommunikationen och Mika har stort tålamod med vår hund som har svårt med förändringar. Vår hund är väldigt förtjust i Mika och det känns tryggt att lämna henne där.
Mika har på ett kärleksfullt sätt tagit hand om flera hundar såsom de vore hens egna. Mikas hund är en väluppfostrad 3-årig Cavapoo som är otroligt snäll och tillmötesgående mot andra hundar. Jag kan varmt rekommendera Mika för trygga och trevliga stunder till alla fyrbenta vänner🐾🐾
Mika är en naturbegåvning med hundar och hon får hundar att visa sin allra bästa sida. Jag känner mig helt trygg när Cookie är hos Mika och jag kan lugnt fokusera på andra saker. Lek med bus på hundens villkor och belöningsbaserad träning gör att jag alltid får tillbaka en lugn och harmonisk hund. Jag har lärt mig mycket av Mikas sätt att hantera hundar och ger mina allra varmaste rekommendationer.
Mika är en av de mest ansvarsfulla människor jag vet. Dessutom genomsnäll och vänlig. Punktlig och noggrann. Hon har stor erfarenhet av djur och hanterar både stora och små. Till exempel har hon tränat upp en assistanshund.
Mika älskar djur och framför allt hundar. Hon har ju en egen hund som aldrig viker från hennes sida. Några av Mikas styrkor är hennes noggrannhet och ansvarskänsla. Jag känner Mika sedan länge och kan varmt rekommendera henne som hundvakt. Hon kommer att ta hand om din hund på bästa sätt🐶🐶
Calendar and availability
Schedule
Jag är ganska flexibel med att vara tillgänglig, de flesta dagar funkar, jag försöker hålla kalendern uppdaterad. Jag går gärna ut på både kortare och längre promenader i alla väder. Jag insisterar en Meet & Greet med alla nya hundar innan första passet.
Where your pet will stay
Home characteristics
Safety, trust & environment
Jag bor i Vallastaden där det är nära till skog för längre promenader eller kanske bara ta något varv runt bäcken om det är det som efterfrågas. Jag insisterar att alltid ha en Meet & Greet innan jag tar hand om en ny hund. Majoriteten av belöningsgodiset jag använder har jag bakat själv, dvs inte massor onödiga ämnen och ingredienser. Om ni är intresserade är det möjligt att köpa det hemgjorda godiset, skicka ett meddelande om du är intresserad så berättar jag mer.
Pets
A typical day
Promenader i skogen och lek i parken är ju ett alltid om det är något som passar din hund. Nosework, pussel och dragkamp mm. är något jag gör mycket med min hund. Det kommer självklart bli en hel del mys om hunden är bekväm med det
- 0 to 7 kg7 to 18 kgNo females in heatCrate-trained dogs onlyTakes only 1 client at a timeMika can host up to 1 pet per night
- Det kan vara bra att veta vad din hund tycker om andra hundar, förbispringande katter och elsparkcycklar (min hund tycker inte om dem..) mm. Jag jobbar med positiv belöningsbaserad ”disciplin” så om din hund har en speciell leksak eller om den föredrar något ätbart är det bra att veta.
