Profile image

Maria del Pilar L.

5.0 out of 5 stars
2 repeat clients
Profile image

Maria del Pilar L.

5.0 out of 5 stars
2 repeat clients

Contact for Boarding

from SEK 300 per night

Highlights

Maria del Pilar has Star Sitter status!
Identity Verified
18 years of experience
Home full time
Accepts 1 client at a time

Pet care experience

Varm djurvän från 🇦🇷❤️🐾

Hej! Jag heter Pilar. Jag kommer från Argentina och bär med mig en stor kärlek till djur. Min största merit är att jag fick dela 20 år av mitt liv med mina två katter, Kitty och Morita. Kitty adopterade vi när hennes gamla ägare inte längre orkade, och Morita hittade vi som en liten bäbis i Patagonien. Att de fick leva hela sina liv hos oss, omgivna av respekt och kärlek tills de somnade tryggt som gamla damer, är jag väldigt stolt över. Det visar hur jag ser på djur: som livslånga familjemedlemmar. När jag flyttade till Sverige 2023 saknade jag mitt eget sällskap, men just nu är det inte rätt läge för oss att skaffa ett eget husdjur. Däremot har jag haft glädjen att passa vänners hundar och katter. De tyckte jag var så trygg och omtänksam att de knuffade mig till att börja här på appen – och nu hoppas jag få lära känna även dig och ditt husdjur! Varför välja mig? För mig handlar det inte bara om att utföra en uppgift, utan om att ge ditt djur en stund av riktig värme. Jag lyssnar noga: Om jag undrar över något, frågar jag alltid dig först. Jag vill göra exakt som du önskar. Jag har också en nära vän som är utbildad hundtränare och djurrättsaktivist som jag rådfrågar för att alltid göra mitt bästa. Tålamod och mjukhet: Tack vare mina år med rescue-djur möter jag alla djur – även de som är lite rädda eller osäkra – med extra kärlek och tid. Flexibel tid: Eftersom jag pluggar hemma har jag tid att verkligen finnas där för ditt djur, inte bara skynda igenom ett besök. Jag bor lugnt med min man och skulle älska att få träffa er på en kort fika (och en stor kram till din hund eller katt!) innan vi bestämmer oss.

Cat care experience

Profile image
Kärleksfull djurvän 🐾❤️🐱🇦🇷

Maria del Pilar also cares for cats. Learn about their cat-specific care experience.

Qualifications

2 repeat pet parents
96% response rate
Usually responds in a few minutes
100% bookings with photo updates
Sends updates with Rover Cards
18 years of experience

Ratings and reviews

5.0
stars
13 ratings
Åsa J.
5.0 out of 5 stars
Doggy Day Care • May 19, 2026

Maria och Johan tog väl hand om Fille och var måna om att han skulle trivas. Det kändes tryggt att lämna honom hos dem, riktiga hundälskare. Fick flera uppdateringar under dagen och hämtade upp en lugn och glad hund. Tack för hjälpen!

Profile image
Anna E.
5.0 out of 5 stars
Doggy Day Care • May 13, 2026

Cosmo trivs jättebra med Pilar 😊

Profile image
Elisa A.
5.0 out of 5 stars
Doggy Day Care • May 06, 2026

Pilar och Johan var underbara och vår hund Diego stortrivdes med dem!

Profile image
Doggy Day Care • May 04, 2026

Maria del Pilar L. cancelled a booking 3 days before it was scheduled to begin.

Fritjof M.
5.0 out of 5 stars
Doggy Day Care • Apr 05, 2026

Kändes tryggt och seriöst genom hela processen. Fick flera uppdateringar under dagen. Hämtade en väldigt glad hund när passningen var slut!

Profile image
Helena S.
Mar 30, 2026

Pilar och Rohan har båda en så vänliga och kärleksfulla energi, de vakade över min katt och jag kände mig så bekväm. De respekterade varenda önskning jag hade och höll mig uppdaterad hela tiden. De är nu som vänner, inte bara djurvakter. Jag rekommenderar dem.

Calendar and availability

Available
Not available
SMTWTFS
Available
Not available
SMTWTFS
SMTWTFS

Schedule

Det är verkligen det bästa upplägget som finns! 🎉 Just nu pluggar jag hemma på distans, vilket ger mig flexibla tider och möjlighet att vara mycket hemma. För mig finns inget som gör studiedagarna gladare än att ha en hund eller katt som sällskap, att höra tassarna trippa runt eller få en strykande katt/hund vid fötterna gör allt lite ljusare! 🐾 Det är den perfekta balansen: jag får studera i en kärleksfull atmosfär, samtidigt som din bästa vän får njuta av lek, mys och att aldrig vara ensam. Jag kan inte tänka mig ett roligare sätt att spendera dagarna på, en riktig win-win situation för oss båda! 🥰

Where your pet will stay

Home characteristics

Lives in an apartment
Does not have a yard
Non-smoking household
Has no pets
No children present
Dogs not allowed on bed
Dogs allowed on furniture
Potty breaks every 2-4 hours

Safety, trust & environment

När ett djur kommer hem till mig är det viktigt att det får landa i lugn och ro. Jag försöker alltid lära känna djuret och anpassa mig efter hur det är. Jag följer deras vanliga rutiner så mycket som möjligt – mat, promenader och vila – så att de känner sig trygga. Hundar får gå ut flera gånger om dagen och får både lek och sällskap. Katter får en lugn miljö, lek när de vill och närhet på deras villkor. Jag finns där, ger uppmärksamhet och ser till att de inte känner sig ensamma. Jag skickar gärna små uppdateringar och bilder så att du kan känna dig lugn.

Cats
0 to 7 kg
7 to 18 kg
No females in heat
Takes only 1 client at a time
Maria del Pilar can host up to 1 pet per night
Each sitter joining Rover needs to pass a background check. And by booking on Rover, you can get photo & message updates, 24/7 support, and reimbursement for eligible vet care.