Profile image

Isabelle K.

No star rating available
Profile image

Isabelle K.

No star rating available

Contact for Boarding

from SEK 300 per night

Highlights

Identity Verified
Has a fenced yard

Pet care experience

Kärleksfull och noggrann hundvakt

Hej! Isabelle heter jag. Har länge haft ett stort intresse för hundar och även varit hundvakt till familjevänner, alltid fått höra att jag gjort ett bra jobb och att dem känt sig trygga att ha mig som hundvakt. Är bekväm med såväl små som stora hundar. Är väldigt positiv, tänker alltid på hundens bästa och är glad i långa mysiga promenader. Älskar att leka och busa med hundar både i hemmet och ute på promenaden. Är en allmänt glad och positiv tjej som älskar att hjälpa andra. När jag är hundvakt det viktigaste för mig att se till så hunden mår bra och trivs. Mina bästa sidor skulle jag säga är att jag har lätt för skratt och är väldigt omtänksam som person. På min tidigare skola så fick man hjälpa till med hundar som fanns där att gå ut på promenader och ge mat ibland osv så det gjorde jag då o då. Som tidigare nämnt så har jag hjälpt till med familjevänners hundar också. Eftersom jag är såpass intresserad av djur och skulle jättegärna vilja ha en hund men det passar inte riktigt i livet just nu så då vill jag börja med att hjälpa andra och få ännu mer kunskap och erfarenhet av hundar. Och för mig känns det också fint att få hjälpa en person med deras husdjur när det verkligen behövs!

Cat care experience

Profile image
Kärleksfull och noggrann djurvakt

Isabelle also cares for cats. Learn about their cat-specific care experience.

Qualifications

90% response rate
Usually responds within a few hours
5 years of experience

Ratings and reviews

-
0 ratings
Anna-Lena K.
Jun 03, 2024

Isabelle har ett väldigt mjukt sätt och älskar djur väldigt mycket. Hon har en katt som hon tar hand om på ett väldigt fint sätt.

Calendar and availability

Available
Not available
SMTWTFS
Available
Not available
SMTWTFS
SMTWTFS

Schedule

Jag arbetar deltid så är hemma ganska mycket och oftast flera dagar på raken så jag har tid att ta hand om din/dina hundar om du t.ex måste resa bort eller bara över dagen kanske så är det bara att höra av sig!

Where your pet will stay

Home characteristics

Lives in a house
Has a fenced yard
Non-smoking household
Has 1 cat
No children present
Dogs allowed on bed
Dogs allowed on furniture
Potty breaks every 4-8 hours

Safety, trust & environment

Jag kommer kolla vad som gäller för just din hund och hur du vill att rutinerna ska vara så går jag efter det. Jag är noggrann med att hunden ska må så bra som möjligt och trivas den tiden jag passar den.

Pets

Cats
0 to 7 kg
7 to 18 kg
18 to 45 kg
No females in heat
Isabelle can host up to 2 pets per night
Each sitter joining Rover needs to pass a background check. And by booking on Rover, you can get photo & message updates, 24/7 support, and reimbursement for eligible vet care.