Profile image

Helena I.

5.0 out of 5 stars
13 repeat clients
Profile image

Helena I.

5.0 out of 5 stars
13 repeat clients

Contact for Boarding

from SEK 550 per night

Highlights

Identity Verified
22 years of experience
Home full time
Special needs experience
Senior dog experience
Can provide daily exercise

Pet care experience

Erfaren och aktiv hundälskare.

Hejsan! Jag bor i en mysig lägenhet i hökarängen där din hund kan få en lugn miljö att vila i och även få långa promenader. Jag jobbar som danslärare på kvällarna och har dagarna lediga. Jag kan ta hand om din hund från morgon till eftermiddag, och även nätter.Jag har tagit hand om hundar hela mitt liv och har erfarenhet av stressiga och aggressiva hundar, hos mig kommer hunden få fysisk och mental träning, uppmärksamhet och verkligen tas hand om, men jag anpassar mig givetvis efter hundens förmåga och kondition. Alla hundar förtjänar det bästa, att vara trygga och få allt dom behöver. Jag kan passa din hund på långsikt eller om du bara behöver att någon tar den på en promenad.

Qualifications

13 repeat pet parents
96% response rate
Usually responds in under an hour
90% bookings with photo updates
Sends updates with Rover Cards
22 years of experience
Senior dog experience
Special needs dog experience

Ratings and reviews

5.0
stars
40 ratings
Nylegnakir S.
5.0 out of 5 stars
Doggy Day Care • Juni 24, 2026

Helena har varit fantastiskt duktig och hållit mig uppdaterad under hela dagpassningen. Min hund, som brukar vara lite mer observant och blyg, öppnade upp sig väldigt snabbt med henne. Jag rekommenderar henne varmt för hundpassning!<3

Profile image
Fredrik D.
5.0 out of 5 stars
Boarding • Mai 05, 2026

Helena tog hand om Sigge mycket bra, det märks att hon gillar hundar och Sigge gillade henne. Fick bilder, video och uppdateringar varje dag. Rekommenderas!

Profile image
Johanna B.
5.0 out of 5 stars
Doggy Day Care • Mai 02, 2026

Helena passade min Uno ( 2 år gammal Ridgeback) och allt fungerade väldigt bra. Tydlig kommunikation, pålitlig och noggrann i sitt sätt att ta hand om honom. Uno verkade trygg och mådde bra under hela vistelsen. Jag uppskattade uppdateringarna och att hon var uppmärksam på hans behov. Jag kan varmt rekommendera Helena som hundvakt!

Profile image
Molly W.
5.0 out of 5 stars
Boarding • Feb. 25, 2026

Hon tog jätte bra hand om Milo! Vi är jätte nöjda, rekommenderar att välja Helena. Det kändes tryggt att lämna milo där☺️

Profile image
Therese G.
5.0 out of 5 stars
Doggy Day Care • Okt. 22, 2025

Allt fungerade toppenbra!

Profile image
Doggy Day Care • Sep. 03, 2025

Helena I. cancelled a booking 1 day before it was scheduled to begin.

Calendar and availability

Available
Not available
SMTWTFS
Available
Not available
SMTWTFS
SMTWTFS

Schedule

Jag är noga med att ge din hund rätt mat och vård, eller vad som nu är viktigt för just dig och din hund. :)

Where your pet will stay

Home characteristics

Lives in an apartment
Does not have a yard
Non-smoking household
Has no pets
No children present
Dogs allowed on bed
Dogs allowed on furniture
Potty breaks every 0-2 hours

Safety, trust & environment

Jag är anpassningsbar och kan både ta hand om din hund hos mig eller hos dig. Och tränar hunden på det sättet ni vill att jag ska göra.

A typical day

Långa skogspromenader. Vi kan springa tillsammans. Jag kan ge din hund mental träning. Eller om din hund bara behöver en skön soffa att slappna av i.

0 to 7 kg
7 to 18 kg
18 to 45 kg
Crate-trained dogs only
Helena can host up to 4 pets per night
Jag vill veta om din hund har ett speciellt behov eller beteende som jag bör veta om. Om din hund går ihop med andra hundar. Det är också viktigt att meddela mig eventuella hälsoproblem (t ex allergier, tarmproblem) innan besöket.
Each sitter joining Rover needs to pass a background check. And by booking on Rover, you can get photo & message updates, 24/7 support, and reimbursement for eligible vet care.