Profile image

Heidi W.

No star rating available
Profile image

Heidi W.

No star rating available

Contact for Boarding

from SEK 300 per night

Highlights

Identity Verified
40 years of experience
Has a fenced yard
Home full time
Accepts 1 client at a time

Pet care experience

Lugn och positiv djurvän

Hund har ”alltid” funnits i mitt liv, men nu när barnen flyttat hemifrån och livet ser annorlunda ut, finns det inte riktigt tid för en egen hund, men då blev jag tipsad om detta! Tänk att få hänga med en pälskling, när det passar mig och ingen(!) behöver ha dåligt samvete -win/win! Jag har själv haft allt från Rhodesian ridgeback, boxer, amstaff och cane corso. Utbildade mig för många är sedan till allmänlydnadsinstruktör, tycker att problemlösning är spännande och är lugn och konsekvent.

Qualifications

100% response rate
Usually responds in under an hour
40 years of experience

Ratings and reviews

-
0 ratings
Meja W.
mai 13, 2026

Jag kan varmt rekommendera Heidi som djurvakt. Hon är en väldigt stabil, trygg och ansvarsfull kvinna med stor vana av djur och hundar i alla storlekar och temperament. Hon är aktiv, energifylld och tycker genuint om att hitta på saker - vilket gör att djuren får både stimulans, motion och sällskap. Samtidigt har hon ett lugn och en tydlighet som gör att hon kan sätta gränser och ryta ifrån när det behövs på ett tryggt och respektfullt sätt. Hon har vuxit upp med djur och har även låtit mig växa upp bland lydiga, snälla och lätthanterliga cane corsos. Därför är inte ens de största hundarna några problem för henne, trots att hon själv är ganska liten till storleken. Det som verkligen utmärker henne är hennes tålamod och lyhördhet. Hon är väldigt observant på djurets behov och anpassar sig för att ge bästa möjliga förutsättningar för trygghet, trivsel och utveckling. Hon arbetar mycket med positiv förstärkning och ser belöning som en viktig del i allt lärande och samspel. Jag skulle känna mig helt trygg med att lämna både små och stora djur i hennes händer.

Calendar and availability

Available
Not available
SMTWTFS
Available
Not available
SMTWTFS
SMTWTFS

Schedule

De dagar som jag jobbar hemifrån skulle jag gärna ha sällskap av en fyrfoting när jag ut på morgonen, lunchpromenaden eller kanske eftermiddag/kväll. Tycker din hund om att springa, kan den få följa med på (morgon)löpturen också!

Where your pet will stay

Home characteristics

Lives in a house
Has a fenced yard
Non-smoking household
Has no pets
No children present
Dogs not allowed on bed
Dogs allowed on furniture
Potty breaks every 2-4 hours

Safety, trust & environment

Har fina promenadstråk i närheten och gillar speciellt att gå i skogen. Hemma hos mig finns en inhängnad del i trädgården, men jag lämnar inga hundar utan uppsikt

0 to 7 kg
7 to 18 kg
18 to 45 kg
No females in heat
Takes only 1 client at a time
Heidi can host up to 2 pets per night
Each sitter joining Rover needs to pass a background check. And by booking on Rover, you can get photo & message updates, 24/7 support, and reimbursement for eligible vet care.