Profile image

Frida E.

5.0 out of 5 stars
11 repeat clients
Profile image

Frida E.

5.0 out of 5 stars
11 repeat clients

Contact for Boarding

from SEK 350 per night

Highlights

Identity Verified
Has a fenced yard
Home full time
Can administer medication
Senior dog experience
Can provide daily exercise

Pet care experience

Djurvårdare och hängiven hundvakt

Jag är en 24-årig tjej som nu har startat upp min djurpassarverksamhet efter ett par år med andra uppdrag. Jag har tidigare studerat djurvård i Borgå, Finland i ett år. Där läste jag kurser som djurskötsel, friskvård och sjukdomslära samt hunduppfostran. Detta år fick jag än mer erfarenhet av allehanda djur och bodde ihop med inte mindre än sju hundar. För tillfället finns i hushållet mittelspitzen Konrad som är en vänskaplig hund; här finns även bondkatten Klunsen som sällan är hemma. Även tidigare i livet har jag haft hund och är en erfaren hundvakt. Väljer du att låta mig passa din hund kommer den få så mycket kärlek och motion den behöver! Eventuell extra aktivering, kloklippning och pälsvård sköter jag gärna! Hos mig får din hund eller dina hundar bo i radhus med stor trädgård och många närliggande parker. Jag är en högst ansvarstagande människa och lyhörd för djurs olika behov. Djur har alltid varit en stor glädje- och kärlekskälla för mig; jag kommer ha stor glädje av de hundar jag får vakta - och de av mig!

Qualifications

11 repeat pet parents
80% response rate
Usually responds in under half an hour
80% bookings with photo updates
Sends updates with Rover Cards
5 years of experience
Oral medication administration
First aid/CPR

Ratings and reviews

5.0
stars
41 ratings
Per M.
5.0 out of 5 stars
Boarding • mei 18, 2026

Alltid lika tryggt att ha Floyd hos Frida och Konrad.

Profile image
Therese A.
5.0 out of 5 stars
Dog Walking • mrt. 19, 2026

Vi är så nöjda med Fridas promenader med Kenza. Kan varmt rekommendera henne!

Profile image
Therese A.
5.0 out of 5 stars
Dog Walking • mrt. 08, 2026

Frida tog hand om Kenza på bästa sätt. Hon kom och hämtade och lämnade henne efter en bra runda. Fina bilder och uppdatering. Kan varmt rekommendera Frida!

Profile image
Susanna O.
5.0 out of 5 stars
Doggy Day Care • sep. 04, 2025

Väldigt fin med Doris, som gladeligen gick dit igen andra dagen. Hundkompisen fungerade också väldigt bra . Frida skickade noggranna rapporter och platsen var hundvänlig. Rekommenderar.

Profile image
Michelle J.
5.0 out of 5 stars
Boarding • jun. 29, 2025

Världens bästa hundvakt. Vår hund har trivts och blivit så väl omhändertagen under veckan vi var på resa.

Profile image
Doggy Day Care • apr. 30, 2024

Frida E. cancelled a booking within a day of the start date.

Calendar and availability

Available
Not available
SMTWTFS
Available
Not available
SMTWTFS
SMTWTFS

Schedule

Jag tar emot bokningar med kort varsel och är mycket flexibel. Under hela resten av året kommer jag helhjärtat lägga min tid på hundarna som får lov att bo där så länge de /ni behöver det.

Where your pet will stay

Home characteristics

Lives in a house
Has a fenced yard
Non-smoking household
Has 1 dog, 1 cat
No children present
Dogs allowed on bed
Dogs allowed on furniture
Potty breaks every 2-4 hours

Safety, trust & environment

Mitt hus har staket och det kommer därför inte innebära några problem för hundarna att leka i trädgården; dock givetvis under uppsikt. Hos mig är djuren välkomna i soffan eller sängen, men skulle ni ha regler mot detta respekterar jag naturligtvis det.

Pets

A typical day

Jag bor i närheten av två stora parker där hundar brukar tycka om att promenera. I den ena finns en hundrastgård som jag ibland besöker. Dessutom rör jag mig ofta i Västra Hamnen där det finns en agilitybana.

0 to 7 kg
7 to 18 kg
18 to 45 kg
over 45 kg
No females in heat
Frida can host up to 2 pets per night
Det viktigaste med hundarna jag passar är att de måste kunna acceptera andra hundars närvaro. Det optimala är om de tycker om att umgås med andra hundar, men det essentiella att de åtminstone inte blir illa till mods av dem.
Each sitter joining Rover needs to pass a background check. And by booking on Rover, you can get photo & message updates, 24/7 support, and reimbursement for eligible vet care.