Profile image

Erika G.

20 years of experience
Profile image

Erika G.

20 years of experience
Service area map for [object Object]
Deje

Highlights

Identity Verified
20 years of experience
Has a fenced yard
Home full time
Can administer medication
Special needs experience

Pet care experience

Skäm bort din familjemedlem!

Jag har växt upp med hund och haft egen i stort sett hela mitt vuxna liv. De perioder jag inte haft egen hund har jag varit hundvakt. Jag har haft allt från valpar till gamla hundar, och raser som sträcker sig från kinesisk nakenhund till bullhundar. Jag har hanterat och tränat hundar med olika problembeteenden och skulle beskriva mig själv som en erfaren hundägare. Jag tränar och tävlar min nuvarande hund i lydnad, nosework och viltspår, och vi sysslar även med mycket fysträning.

Cat care experience

Profile image
Kattälskande hundmänniska

Erika also cares for cats. Learn about their cat-specific care experience.

Qualifications

100% response rate
Usually responds in under an hour
20 years of experience
Oral medication administration
Injected medication administration
First aid/CPR
Senior dog experience
Special needs dog experience

Calendar and availability

Available
Not available
SMTWTFS
Available
Not available
SMTWTFS
SMTWTFS

Schedule

Är sjukskriven på heltid i dagsläget, så jag är hemma hela dagarna. Men hunden behöver kunna lämnas ensam i max 1 timme då jag exempelvis ska handla. En fördel är om hunden tycker om att åka bil då jag i regel alltid tar med hundarna om jag ska någonstans där de kan vara med.

Where your pet will stay

Home characteristics

Lives in an apartment
Has a fenced yard
Non-smoking household
Has 1 dog
No children present
Dogs allowed on bed
Dogs allowed on furniture
Potty breaks every 2-4 hours

Safety, trust & environment

Lite beroende på längden på vistelsen så kommer jag att kunna anpassa var vi befinner oss. Min fasta bostad är en lägenhet i Deje (avsides, med inhägnad trädgård och närhet till skog) men har även ett hus i norra Värmland som jag gärna åker till så snart jag kan. Ska jag passa din hund över en helg kan det därför hända vi åker dit. Där finns inhägnad trädgård och skogen inpå knuten. I övrigt är hundarna där jag är, om jag ligger i soffan är hundarna med där; de sover med mig i sängen; om jag sitter vid köksbordet sitter de med på kökssoffan, och om jag åker någonstans tar jag i regel med dem. Vi försöker ta oss till skogen varje dag, och jag försöker även utmana deras mentalitet genom lite enkla godissök i trädgården eller på skogspromenader. Självklart kan vi även bara slappa och mysa en hel dag om vi vill det 🙂

Pets

A typical day

Vi kommer att ge oss ut i skogen på promenader och vara ute i trädgården, leka eller söka efter godis/mat. Däremellan kommer vi mysa i soffan eller sängen inomhus. Jag försöker alltid nya vandringsleder så vi kommer troligen utforska vad som finns i närområdet.

Cats
0 to 7 kg
7 to 18 kg
18 to 45 kg
Dogs over 1 year old
Unspayed females accepted, neutered males only
No females in heat
Takes only 1 client at a time
Erika can host up to 1 pet per night
Jag har erfarenhet av både stora och små raser, och jag kan hålla en stark hund som drar i kopplet. Men det är viktigt att jag informeras om hunden t.ex. är reaktiv vid hundmöten, om din hund har ett resursförsvar mot leksaker/mat eller om det finns några allergier.
Each sitter joining Rover needs to pass a background check. And by booking on Rover, you can get photo & message updates, 24/7 support, and reimbursement for eligible vet care.