Ellinor S.
Ellinor S.
Contact for Boarding
from SEK 350 per night
Highlights
Pet care experience
Tryggt och aktivt på landet för alla hundar
Jag är särskilt van vid större och aktiva hundar som behöver mycket stimulans och trygghet. Jag bor i ett stort hus på landet utanför Östersund med skog och natur runt hörnet, perfekt för hundar som älskar att röra sig och använda nosen. Hos mig får din hund en lugn och hemtrevlig miljö med mycket utrymme att leka och utforska på vår stora tomt. Jag har en social schäferhane som fungerar bra med andra hundar, och jag har lång erfarenhet av brukshundar och hundar med mycket energi. Jag älskar att aktivera hundar både fysiskt och mentalt, och anpassar aktiviteterna efter varje individ. Eftersom jag arbetar hemifrån är jag hemma med hundarna hela dagen – här lämnas ingen ensam. Din hund får sällskap, trygghet och en vardag som liknar ett aktivt hundliv på landet. Har du speciella önskemål eller behov? Hör gärna av dig – det mesta går att lösa!
Qualifications
Ratings and reviews
Storm ser ut att ha haft roligt, och hon hade ingen brådska att åka hem igen.

Calendar and availability
| S | M | T | W | T | F | S |
|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 |
| S | M | T | W | T | F | S |
|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 |
| S | M | T | W | T | F | S |
|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Schedule
Jag arbetar hemifrån, så hunden är aldrig ensam. Dagen börjar med morgonrastning och lek på tomten, följt av en skogspromenad. Under dagen får hunden sällskap, aktivering och vila nära mig medan jag jobbar. Jag tar flera kortare pauser för rastning och lek. På kvällen blir det en längre promenad och mys. Jag anpassar dagens upplägg efter varje hunds behov och energi.
Where your pet will stay
Home characteristics
Safety, trust & environment
Jag bor på landet med stora ytor runt huset, perfekt för promenader och nosaktivering. Min tomt är inte inhägnad, så jag har alltid full kontroll utomhus. Jag använder långlina eller koppel vid behov och släpper endast löst hundar som är trygga, inkallade och där ägaren godkänt det. Jag kan separera hundar med grindar inomhus och anpassar alltid miljön efter varje hunds personlighet och behov. Hundarna lämnas aldrig ensamma i riskfyllda situationer, och deras trygghet kommer alltid först. Jag tar endast emot tikar som hundvakt, för att kunna skapa en trygg och säker miljö för alla hundar samt för min egen hund. Tikar är varmt välkomna och jag ser fram emot att ge dem en rolig och avslappnad vistelse hos mig!
Pets
A typical day
En vanlig dag hos mig börjar med morgonrastning och lite lek på tomten eller en kort skogstur. Eftersom jag arbetar hemifrån är hunden alltid nära mig och får mycket sällskap och trygghet under dagen. Jag tar flera pauser för aktivering, nosarbete eller lugn lek, beroende på hundens behov. På eftermiddagen går vi en längre promenad i skogen, och kvällen avslutas med mys och vila inomhus. Jag anpassar dagen helt efter varje hunds energi och rutiner.
- 0 to 7 kg7 to 18 kg18 to 45 kgover 45 kgUnspayed females accepted, neutered males onlyNo females in heatTakes only 1 client at a timeEllinor can host up to 1 pet per night
- Berätta gärna om din hund har speciella behov, allergier, mediciner, separationsångest eller om den är osäker med andra hundar. Jag vill också veta hur den fungerar i koppel och vid möten. Jag anpassar mig gärna, men det är viktigt att få rätt information för att ge din hund en trygg och positiv vistelse.
