Anton E.
Anton E.
Contact for Boarding
from SEK 270 per night
Highlights
Pet care experience
Trygg djurvän med erfarenhet utav många raser
Hej, mitt namn är Anton och jag bor med min sambo och våra två katter i Linköping. I min uppväxt hade vi 3 hundar, först en chihuahua men senare kom även en Malteser och en Rhodesian Ridgeback. Min mormor har också alltid haft hund, först en Jack russel terrier och nu en Dansk gårdshund. Jag har alltid haft hundar omkring mig och älskar att få njuta av deras energi. Jag vill ha en egen hund i framtiden men för tillfället så är det hundvakt som gäller! Jag och min sambo har senaste året bott på en gård i de Värmländska skogarna där vi tog hand om 2 jakthundar (1 Weimaraner och 1 Alpenländische Dachsbracke) och 2 dvärgtaxar. Jakthundarna var mycket reaktiva på både djur, människor och fordon. Så jag känner mig nu även trygg med större reaktivare hundar! Om det finns funderingar kring mig eller framtida passningar så hör gärna av er!
Cat care experience

Anton also cares for cats. Learn about their cat-specific care experience.
Qualifications
Ratings and reviews
Väldigt trevlig och funkade riktigt bra med vår trotsiga hund!

Mycket nöjd med Anton som kattvakt åt mina 2 kattkillar. Märktes att de kände sig trygga med honom, precis som jag 😊 Detta var andra gången jag anlitat Anton och rapporter och bilder fungerar jättebra. Rekommenderar!


Rekommenderar verkligen Anton! Känt mig trygg med att han tagit hand om mina katter och jag har fått både bilder och rapport. Redan bokat honom för nästa resa! 😀


Pålitlig och väldigt bra med Bilbo. Kommunikativ. Ger återkoppling och rapporterar vad som hänt under promenaden.

We had a wonderful experience with Anton! Xica immediately connected with him and was asking to be petted right at the first meeting. Anton was extremely flexible with our schedule and very responsive both in terms of requests and updates on Xica :) We highly recommend Anton and we will definitely try to book him again in the future!
Calendar and availability
| S | M | T | W | T | F | S |
|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 |
| S | M | T | W | T | F | S |
|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 |
| S | M | T | W | T | F | S |
|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Schedule
Jag arbetar inte för tillfället vilket gör mig tillgänglig i princip varje dag. Helger kan fungera beroende på vilken tjänst som söks. Tidiga morgnar eller sena kvällar, akut eller om 1 månad. Jag finns här om det skulle vara något.
Where your pet will stay
Home characteristics
Safety, trust & environment
Jag har inget emot att åka hem till er för passning men om det inte skulle vara ett alternativ så har jag en stor lägenhet där hunden kan få komma hem till. Jag har två katter som är hundvana men om eran hund inte kan hantera katter så går det självklart separera djuren under tiden som eran hund behöver vara hemma hos oss. Beroende på längden på bokningen. Jag går gärna på långpromenader i Tinnerö om det ligger inom ett rimligt gångavstånd från er. Annars fungerar stadsmiljö också! Jag är ytterst flexibel och kan anpassa mig efter hur erat schema ser ut!
Pets
A typical day
Jag gillar att aktivera hundar genom lekar med deras favoritleksaker. Även längre promenader där jag ser till att hunden får lukta och gå så fritt som miljön tillåter. Ute i skogen går jag gärna med en långlina så hunden får mycket egen vilja i hur och vart vi går. Hundrastgårdar fungerar utmärkt också, allt anpassat utefter hur närmiljön ser ut där du bor!
