Profile image

Emma Linnea E.

5.0 out of 5 stars
Profile image

Emma Linnea E.

5.0 out of 5 stars

Contact Emma Linnea E.

Highlights

Identity Verified
8 years of experience
Can administer medication
Special needs experience
Senior dog experience
Can provide daily exercise

Pet care experience

Hundkär person som gärna har sällskap då och då

Jag har själv haft hund de senaste 7 åren. Tyvärr gick han hastigt bort nyligen och därför har jag en plats att fylla efter honom. Dessvärre har jag inte möjlighet att skaffa egen hund, och eftersom jag vet hur mycket hundpassning är värt för en hundägare vill jag gärna ställa upp och passa andras hundar.

Qualifications

85% response rate
Usually responds in a few minutes
8 years of experience
Oral medication administration
Senior dog experience
Special needs dog experience
Can provide daily exercise

Ratings and reviews

5.0
stars
2 ratings
Antonio M.
5.0 out of 5 stars
Boarding • Nov 19, 2025

Vi är väldigt tacksamma mot Emma för att hon har tagit hand om vår hund Luna. Emma är ansvarsfull och tog hand om vår hund på ett mycket bra sätt. Rekommenderas till 100 %.

Profile image
Katarina B.
5.0 out of 5 stars
Boarding • Nov 10, 2025

Vi hittade Emma med kort varsel. Vi är mycket nöjda. Vi har en stor långhårig schäfer. Som hon utan problem hanterade på ett proffsigt sätt. Både jag och min man, samt vår hund blev genast förtjusta i henne. Hon tog långa promenader och aktiviteter inomhus för hjärn gympa. Så kan varmt rekommendera Emma.

Profile image
Christoffer R.
Oct 13, 2025

Jag kan verkligen rekommendera emma som hundvakt. Under dagen så skickade hon bilder på vad dom hade gjort vilket verkligen uppskattades. Hon är en snäll och trevlig tjej som älskar djur.

Calendar and availability

Schedule

Jag arbetar heltid men med en del hemarbete. Helgerna är i regel lugna och relativt fria. Jag tycker mycket om att gå ut i skogen när jag får chansen men gör det inte gärna utan sällskap i form av hund eller en vän.

Where your pet will stay

Home characteristics

Lives in an apartment
Does not have a yard
Non-smoking household
Has 1 dog
No children present
Dogs allowed on bed
Dogs allowed on furniture
Potty breaks every 2-4 hours

Safety, trust & environment

Jag bor i lägenhet i ett lugnt område med närhet till naturen. Hemma hos mig är det lugnt och hundar får vara som de är. Jag är van vid hund med stressproblematik och därför är mitt förhållningssätt till hundar lugnt och metodiskt. Med det sagt finns det självklart mycket utrymme för lek och hundmys också!

Pets

A typical day

Jag tycker om att både ta det lite lugnt och att göra någon rolig aktivitet. Allt beror på hunden. Att dra sig länge på morgonen eller ta sig ut snabbt för en promenad eller joggingtur - allt funkar! En promenad i skogen eller godissök brukar gå hem och det tycker jag är supermysigt.

Jag vill gärna veta om din hund har några speciella behov, osäkerheter eller om den har något beteende som kan vara extra bra att veta om (om den hoppar mycket, gör utfall, har svårt med hundmöten etc.).
Each sitter joining Rover needs to pass a background check. And by booking on Rover, you can get photo & message updates, 24/7 support, and reimbursement for eligible vet care.